O nas

Początki naszej Katedry sięgają 1959 roku, kiedy to w Katedrze Geografii Fizycznej WSP w Gdańsku, kierowanej przez prof. dr. Kazimierza Łomniewskiego, utworzono Zakład Geomorfologii. Do roku 1970 kierownikiem Zakładu był prof. dr hab. Bolesław Augustowski. W pierwszym okresie, prace badawcze skupiały się wokół zdjęcia geomorfologicznego Pojezierza Kaszubskiego oraz morfologii i genezy pradolin północnego skłonu Pomorza. Z czasem zakres prac rozszerzył się o badania osadów jeziornych i sieci dolinnej Pomorza.

Z chwilą utworzenia Uniwersytetu Gdańskiego, w roku 1970 powstał Instytut Geografii z Zakładem Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu pod kierownictwem doc. dr. hab. Bogusława Rosy. Prowadzono wówczas badania struktury pokrywy osadowej dna południowego Bałtyku oraz kontynuowano wcześniejszą tematykę badawczą. Kolejne zmiany strukturalne nastąpiły w 1982 roku. Zakład uzyskał status Katedry pod kierownictwem prof. dr. hab. Bogusława Rosy, który pełnił tę funkcję do 1996 roku. Profil badawczy Katedry poszerzył się o zagadnienia chronostratygrafii neoplejstocenu przy zastosowaniu metody TL, badania struktury i wieku moren czołowych oraz badania paleogeograficzne na podstawie analiz palinologicznych i okrzemkowych.

Po przejściu prof. dr hab. Bogusława Rosy na emeryturę, kierownictwo Katedry objął prof. UG, dr hab. Roman Gołębiewski. W tym okresie kontynuowano wcześniej podjęte badania ze szczególnym naciskiem na datowania TL osadów lessowych oraz wielowskaźnikowe badania osadów jeziornych. Zapoczątkowano również badania petrograficzne glin morenowych Pobrzeża Kaszubskiego.

W roku 2008 kierownictwo Katedry objął prof. dr hab. Stanisław Fedorowicz. W październiku 2019 roku, Katedra ponownie stała się Zakładem. Po przejściu prof. dr hab. Stanisława Fedorowicza na emeryturę w 2022 roku, kierownictwo Zakładu objął prof. dr hab. Wojciech Tylmann. W związku ze zmianą struktury Wydziału Oceanografii i Geografii i likwidacją Instytutu Geografii 16 marca 2023 roku Zakład ponownie uzyskał status Katedry.


Logo SKNG PINGO
Logo SKNG PINGO

Przy naszej Katedrze w latach 2006–2018 działało Studenckie Koło Naukowe Geomorfologów “Pingo”. Jego celami było pogłębianie zainteresowań jego Członków w zakresie wiedzy z zakresu geomorfologii i paleogeografii. Koło prowadziło działania kameralne oraz terenowe. Organizowało imprezy oraz wycieczki naukowo–poznawcze. Zajmowało się popularyzacją wiedzy geomorfologicznej i paleogeograficznej, a także dyskusjami o charakterze naukowym i towarzyskim.

To top