W naszej katedrze działają cztery laboratoria. Szczegóły działalności każdego z laboratoriów, ich wyposażenie oraz informacje na temat opiekuna dostępne są na podstronach.
Laboratoria
Laboratorium Sedymentologiczne: w laboratorium wykonujemy podstawowe prace z materiałem geologicznym, takie jak: otwieranie rdzeni, opróbkowywanie, suszenie i spalanie próbek, kruszenie i rozcieranie próbek, analizy granulometryczne metodą sitową oraz wszelkie inne prace wstępne.
Laboratorium Geochemiczne: w laboratorium wykonujemy mineralizację próbek osadów w stężonych kwasach, określamy zawartość węgla, azotu i siarki w osadach, wykonujemy analizy pigmentów metodą spektrofotometryczną oraz analizy zawartości azotu i fosforu w próbkach wody.
Laboratorium Analiz Spektrometrycznych: w laboratorium wykonujemy pomiary aktywności izotopów Pb-210 i Cs-137 w próbkach osadów metodą spektrometrii alfa i gamma, określamy zróżnicowanie składu pierwiastkowego próbek metodą skanowania mikro-XRF, wykonujemy również analizy mikroskopowe cienkich płytek, a także pomiar reflektancji węgielków drzewnych wypreparowanych z osadów.
Laboratorium Obrazowania Hiperspektralnego: w laboratorium zainstalowany jest skaner hiperspektralny Specim® SISU Single Core Scanner pozwalający na skanowanie materiału o szerokości do 90 mm i długości 1500 mm.
Sprzęt terenowy
- Próbniki grawitacyjne (UWITEC).
- Próbnik Ekmana.
- Automatyczne pułapki sedymentacyjne (TECHNICAP).
- Sonda wieloparametrowa EXO-2 (YSI).
- Próbniki do poboru próbek wody (batometr i butelka Niskina).
- Echosondy.
- Urządzenia GPS.
- Pontony.
- Zestaw wiertniczy z napędem spalinowym Cobra (Eijkelkamp).
- Ręczne zestawy wiertnicze do utworów organicznych i mineralnych o różnej spoistości (Eijkelkamp).
- Zestaw rur osłonowych (Eijkelkamp).
- Sklerometr (Proceq).
- Dalmierz laserowy (Bosch).
- Osprzęt do prac wysokościowych (różni producenci).
- Kolumny do szlamowania osadu (własna konstrukcja).