Prace terenowe w Gruzji – Erasmus

Rok akademicki rozpoczęty, więc wszyscy pracownicy naszej Katedry są na miejscu w murach uczelni i oddają się z wielką satysfakcją procesowi dydaktycznemu. Mamy jednak jeszcze relację z końcówki wakacji i kolejnego z naszych licznych wyjazdów. W ramach programu ERASMUS Plus KA107 (współpraca z krajami partnerskimi spoza UE) w dniach 16–21 września Karol Tylmann ponownie prowadził badania w Gruzji. Dokładniej rzecz ujmując, w jednej z kaukaskich dolin.

Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że nasz kolega pobierał próbki skał z wielkich głazów narzutowych  – podobnie jak badania jezior, staje się to już dla nas trochę nudne, ale Karol uparcie twierdzi, że to niezwykle istotne i ciekawe zajęcie. Twierdzi mianowicie, iż:

  • W trakcie wyjazdu dokonano rozpoznania form morenowych w Dolinie Roshka.
  • Zidentyfikowano moreny pochodzące potencjalnie z okresu maksymalnego zasięgu lodowca Abudelauri w późnym plejstocenie.
  • Pobrano 20 próbek skał z wielkich głazów narzutowych zlokalizowanych na tych morenach do datowania ekspozycyjnego metodą izotopu kosmogenicznego Cl-36 (chlor).

Wszystko to w ramach badań wstępnych mających na celu przygotowanie projektu badawczego dotyczącego rekonstrukcji zasięgu lodowców w gruzińskiej części Kaukazu podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (LGM).

Oprócz próbek skał przywiózł też masę zdjęć, więc zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją. W badaniach pomagała dr inż. Joanna Potapowicz z Katedry Hydrologii naszego wydziału, która pobrała również próbki wody z systemu rzecznego Doliny Roshka.