Wysokorozdzielcze, wielowskaźnikowe badania osadów jeziora Schweriner See (czwarte pod względem wielkości w Niemczech), w których swój udział miał także Sambor Czerwiński, umożliwiły rekonstrukcję wielkoskalowych procesów atmosferycznych z ostatnich 3000 lat. Wyniki badań sugerują zmienność w oscylacji północnoatlantyckiej, NAO (ang. North Atlantic Oscillation).
Przed około 1850 rokiem produktywność w jeziorze Schweriner See była kontrolowana głównie przez zmienność temperatury sezonu zimnego. Wynika to z wpływu temperatury powietrza na czas trwania pokrywy lodowej i długość sezonu wegetacyjnego. Skutkowało to niższą produktywnością w chłodniejszych okresach i wyższą produktywnością w okresach łagodniejszych.
Co ciekawe, dopiero po około 1850 roku. sygnał hydroklimatyczny został zamaskowany przez wpływ antropogeniczny, głównie eutrofizację jeziora Schweriner See, która zmieniła produktywność jeziora z zależnej od temperatury na zależną od dostępności składników biogennych.
Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który jest dostępny w otwartym dostępie! https://cp.copernicus.org/articles/20/2143/2024
Adolph M.-L., Czerwiński S., Dreßler M., Strobel P., Bliedtner M., Lorenz S., Debret M., Haberzettl T., 2024, North Atlantic Oscillation polarity during the past 3000 years derived from sediments of a large lowland lake, Schweriner See, in NE Germany, Climate of the Past 20, 2143–2165, https://doi.org/10.5194/cp-20-2143-2024